Festyn Białczański

PRZYGOTUJCIE SIĘ NA NAJLEPSZĄ IMPREZĘ TEGO LATA POD TATRAMI!
4-5.08.2018 r. | Kotelnica Białczańska

koncerty Future Folk, Kayah, Video, Kult, konkursy na Cepra i Ceperkę Roku, Rodzinna Familiada, wybór Harnasia Roku i wiele innych atrakcji


Jak co roku, w pierwszy weekend sierpnia, Białka Tatrzańska na dwa dni stanie się najbarwniejszym punktem na mapie Podhala! Na parkingu u stóp Kotelnicy odbywać się będzie największa impreza tego lata pod Tatrami - XXII Festyn Białczański. W tej edycji organizatorzy ponownie nie zawiedli i zaprosili na białczańską scenę największe polskie gwiazdy!


Festyn Białczański już na stałe wpisał się do kalendarza największych wakacyjnych wydarzeń organizowanych cyklicznie na południu Polski. W dniach 4-5 sierpnia 2018 odbywać się będzie już 22. edycja tej wyjątkowej imprezy, łączącej w sobie dawne tradycje góralskie z występami aktualnie największych gwiazd polskiej estrady. Festyn w Białce Tatrzańskiej odbędzie się w tym roku już po raz dwudziesty drugi, z czego trzynasty raz jego gospodarzem będzie Ośrodek Narciarski Kotelnica Białczańska, gdzie odbywa się nieprzerwanie od 2006 roku. Widowisko cieszy się olbrzymią popularnością i sympatią nie tylko wśród okolicznych mieszkańców, ale także turystów, licznie odwiedzających podtatrzańskie miejscowości w czasie wakacji.


Impreza rozpocznie się w sobotę 4 sierpnia od wczesnych godzin porannych u brzegów rzeki Białka, gdzie odbędzie się rywalizacja w V Pucharze Białki w Wędkarstwie Muchowym. Dalej zmagania przeniosą się już na teren O.N. Kotelnica. To właśnie tam od południa trwać będą eliminacje do konkursu na Cepra i Ceperkę Roku. Przyjezdni goście, którzy ubiegać się będą o ten zacny tytuł będą musieli stawić czoła wymagającym konkurencjom zwanym Harnasiowymi Próbami. Wybory te od lat cieszą się olbrzymią popularnością, a zaplanowane na ten rok wyzwania z pewnością dostarczą widzom oraz kandydatom wielu pozytywnych emocji za sprawą dużej dawki humoru.


Kandydaci, którzy najlepiej poradzą sobie z trudnymi, eliminacyjnymi zadaniami zapewnią sobie udział w finale, gdzie czekać na nich będą kolejne sprawdziany m.in. picie wody na czas, tor przeszkód, konkurs wiedzy o regionie oraz dla Ceperek „kiernicka”, czyli góralski robot kuchenny a dla Ceprów „harnasiowe młotki”. Uczestnicy, którym nie uda się dotrzeć do finału będą mogli ubiegać się o Certyfikat Cepra lub Ceperki ponownie, próbując swoich sił w eliminacyjnych konkurencjach.


W tym roku, organizatorzy jak zawsze sprostali oczekiwaniom fanów i do udziału w imprezie zaprosili wyjątkowe gwiazdy polskiej sceny muzycznej. Pierwszego dnia, w sobotę, nowy, muzyczny repertuar zaprezentuje zespół Future Folk, który w swoich brzmieniach łączy elektroniczną muzykę taneczną ze znanymi góralskimi melodiami. Na deser natomiast prawdziwa gratka – na białczańskiej scenie wystąpi Kayah!


Po wrażeniach związanych z wyborami Cepra i Ceperki Roku oraz koncertami Future Folk i Kayah, organizatorzy festynu przygotowali dla odwiedzających jeszcze jedną wielką atrakcję – pokaz sztucznych ogni. Fajerwerki zostaną wystrzelone ze szczytu Kotelnicy i rozświetlą niebo nad całą okolicą. Na koniec wieczoru o wspaniałą atmosferę do białego rana zadbają zespół Lajt oraz Dj Wolfek.


Niedzielne świętowanie również rozpocznie się od sportowych emocji, tym razem związanych z meczem piłkarskim, który odbędzie się na boisku w Białce Tatrzańskiej. Pierwszy gwizdek rozbrzmi o godzinie 13:00 W tym samym czasie na parkingu u stóp Kotelnicy odbywać się będzie Rodzinna Familiada, w której o fantastyczne nagrody zawalczą 4-osobowe drużyny. Rodziny, wspierane gorącym dopingiem swoich krewnych i znajomych, rywalizować będą w kilku zabawnych konkurencjach m.in. dojeniu owiec, puceniu łoscypka czy strzelaniu z procy. Zmagania z pewnością dostarczą sporo śmiechu a uczestnikom zapadną na długo w pamięć.


Następnie do walki o zaszczytny tytuł Harnasia Roku stanie kilku młodzieńców, wywodzących się z największych góralskich rodów. Kawalerowie będą musieli wykazać się nie lada umiejętnościami, jakimi z pewnością są taniec i śpiew po góralsku, operowania ciupagą czy posługiwanie się gwarą góralską. Istotna będzie również duża wiedza o regionie oraz posiadana siła fizyczna. Ich występy oklaskiwać będą tysiące ludzi, w tym też rodzina i znajomi.


W niedzielny wieczór publiczność bawić się będzie na koncertach dwóch znakomitych zespołów - Video oraz Kult. Zabawę do białego rana poprowadzi natomiast zespół Murań.


Dwa dni Festynu Białczańskiego będą również wielką frajdą dla najmłodszych gości. W ramach programu animacyjnego „W zdrowym ciele zdrowy duch”, który ma na celu promocję aktywności ruchowej dzieci, w czasie całej imprezy odbywać się będą różnego rodzaju konkursy i zabawy. Będą oni mogli stanąć do rówieśniczej rywalizacji m.in.: w biegu w workach czy przeciąganiu liny. Dla małych uczestników imprezy przygotowano też przedstawienie teatralne, puszczanie gigantycznych baniek mydlanych czy malowanie twarzy farbami. Te i wiele innych zabaw, gier czy quizów czeka na wszystkich odwiedzających tę kultową imprezę.


Do XXII edycji Festynu Białczańskiego pozostało jeszcze trochę czasu, ale już dziś zachęcamy wszystkich do wpisania tej niesamowitej imprezy w swoje kalendarze i zaplanowania pierwszego sierpniowego weekendu właśnie w Białce Tatrzańskiej! U stóp Kotelnicy czekać będzie niezapomniana zabawa i moc pozytywnych emocji!